Pěstování bazalky v květináči

Bazalku si můžeme pěstovat jako přenosnou rostlinu, v létě venku a na zimu jí přenést domů. Bude nám tak i v zimě poskytovat úrodu aromatických listů.
Nejčastěji se bazalka pěstuje z koupených, předpěstovaných sazenic. Do květináče nebo truhlíku, kam budeme rostlinu přesazovat, dáme propustný hlinitopísčitý zahradnický substrát. Můžeme přidat i trochu perlitu, který půdu provzdušní.
Bazalku můžeme pěstovat i ze semen, které vyséváme od února do dubna do květináče nebo truhlíku doma a umístíme jí tam, kde je dostatek světla a tepla. Semínka sejeme řídce na povrch a jemně zatlačíme. Asi po třech týdnech, když jsou rostlinky dostatečně vzrostlé, je přepichujeme do nádoby, ve které chceme bazalku pěstovat.
Rostlina je náročná na zálivku, takže by substrát neměl nikdy vyschnout. Nejlépe je dostatečně zalévat odstátou vodou, do misky pod květináč. Nadbytečná zálivka, ale rostlině také škodí.
V létě přihnojujeme asi jednou za čtrnáct dní, speciálním tekutým hnojivem, zředěným vodou.
Bazalku musíme pravidelně zaštipovat, aby se rozvětvila. Je třeba také uštipovat květy, aby se rostlina nevysilovala.
Bazalku lze množit také vrcholovými řízky, které během pár dní zakořeníve vodě.
Přes léto je bazalce nejlépe venku na slunečném, vzdušném místě. V zimě přezimuje na světlém místě při pokojové teplotě.

Tagy: ocimum basilicum, bazalka bylina, pěstování bazalky v bytě, pěstování bazalky doma