Pěstování a sběr bobkového listu (vavřínu)

Bobkový list (vavřín) vyžaduje světlé stanoviště, vyhovuje mu ale i polostín. Nejvhodnější pro pěstování je propustný hlinitopísčitý substrát. Lze ho pěstovat na zahradě i doma. Množíme ho semenem nebo polovyzrálými řízky. Během vegetace potřebuje pravidelnou, přiměřenou zálivku.
Semena zaséváme během celého roku do substrátu pro pokojové rostliny. Jako drenáž pro pěstování bobkového listu můžeme použít perlit, aby semena nezplesnivěla. Před výsevem je ještě nutno namočit semena na 2 dny do teplé vody. Semena bobkového listu dáváme asi 2 – 3 cm hluboko do zeminy. Klíčí obvykle 6 týdnů, při teplotě 22 – 28 stupňů.
Pokud množíme bobkový list (vavřín) řízky, zasadíme ho zakořeněný do květináče naplněného půdní směsí s pískem. Asi rok si můsíme počkat, než řízek začne pořádně růst. Potom můžeme rostlinu tvarovat, tak že odstraňujeme spodní listy a postranní výhonky, aby jsme měli pěkný kmínek. Podle velikosti vavřínu je třeba jej také přesazovat do větší nádoby.
Od jara do podzimu je ideální pěstovat vavřín venku, zpočátku radši v polostínu, později na slunci. Rostlina snese teploty do 0 stupňů, starší keříky i do –2 stupňů. Přezimování bobkového listu (vavřínu) je vhodné ve světlé místnosti při teplotě okolo 10 stupňů, při omezené zálivce.

Z bobkového listu (vavřínu) sbíráme lístky, které sušíme a při tom tvarujeme keřík. Při sušení se nesmí listy zapařit a zhnědnout. Z příliš mladé rostliny lístky netrháme, potřebuje je k fotosyntéze.

Tagy: aurus nobilis, množení bobkového listu, přezimování bobkového listu, pěstování vavřínu, pěstování bobkového listu v bytě, pěstování bobkového listu doma, pěstování bobkového listu v květináči, bobkový list řízkování