Křen - léčivé účinky

Křen jako zelenina se používal již od starověku. U nás se vyskytuje divoce nebo ho pěstujeme na našich zahradách. Konzumuje se hlavně kořen (syrový, strouhaný, sušený a konzervovaný). Používá se také jeho nať jako přísada do solené a konzervované zeleniny. Křen je chuťově výrazná, ale i zdraví prospěšná zelenina. Jeho léčivé účinky jsou známy již od pradávna.
Divoký křen je příliš ostrý, ale jako lék se lépe uplatňuje v lidovém lékařství. V kuchyni se používá ponejvíce křen vypěstovaný na zahradě. Vařený křen nemá velkou výživovou hodnotu a pro trávení a jako léčivo téměř žádnou.
Křen má vysoký obsah vitamínu C, tak potřebného pro naše zdraví. Obsahuje ho asi 4–5× více než citróny a pomeranče. Éterické silice obsažené v křenu působí jako přírodní antibiotikum.
Křen podporuje činnost žlučníku a jater. Zajišťuje tvorbu aminokyseliny methioninu, která detoxikuje játra, což je důležité při pravidelném užívání chemických léků.
Křen jako lék je využíván k léčbě různých infekcí a posiluje naší imunitu. Je používán při nachlazení, nemocech dýchacích cest a chřipce, protože má schopnost rozpouštět hleny a usnadňujě jejich vykašlávání.
Křen má také diuretické účinky, takže podporuje tvorbu moči a napomáhá vyplavování škodlivých látek z organismu. Proto je dobrý například při léčbě revmatismu. Pro revmatiky by měl být křen přítomen jako příloha k veškerým masům, rybám a podobně.
Další jeho léčivé účinky se využívají při nechutenství, zánětech ledvin a ledvinových kamenech, jaterních chorobách, chronické bronchitidě, zánětu průdušek, astmatu a podobně. Žvýkáním kořene křenu se posilují zuby a dásně při paradentóze. Čaj z křenu je osvědčeným prostředkem k léčbě průjmových onemocnění.
Zevně se používá křenový zábal na ložiska napadená artritidou. Na takové místo se přiloží na několik minut až na půl hodiny vrstva čerstvě nastrouhaného křenu a překryje se voskovaným plátnem. Obklad se ponechá tak dlouho, až dojde ke zčervenání (nesmí se objevit puchýře). Když zčervenání zmizí křenový zábal se zopakuje.
-Křenový sirup
Kořen křenu nakrájíme na kolečka, rozložíme na talíř a posypeme cukrem. Vzniklou šťávu užíváme jako žlučopudný prostředek 1–2 lžičky denně.
Jiný sirup si můžeme vyrobit a používat jako prevenci respiračních chorob. Smícháme jednu lžíci nadrobno nastrouhaného křenu, 1 lžíci nadrobno nakrájené cibule, 4 lžičky medu a 5 lžic vody. Vše povaříme asi 4 minuty, necháme vychladnout a přecedíme. Užíváme 2× denně 1 lžičku.
-Křenové víno
Hrst čerstvého nastrouhaného křenu zalijeme půl litrem vína, dobře uzavřeme a dáme do chladu. Křenové víno můžeme již po několika dnech užívat při poruchách trávení, žaludeční neuróze, katarech trávícího traktu a jaterních potížích.

Nežádoucích účinků se můžeme dočkat při nadměrné konzumaci křenu. Může dojít k podráždění žaludku, střev nebo ledvin.
Používání křenu v těhotenství v přiměřeném množství by nemělo mít žádný vliv na jeho průběh.

Tagy: křenový zábal, křen nežádoucí účinky, křen v těhotenství, křen a zdraví, křen jako lék, křenové víno, křenový sirup