Křen pěstování

Křenu se nejlépe daří v hlinitopísčitých, propustných půdách na slunném stanovišti. Rostlina má bohatě rozvětvený kořenový systém. Rozmnožuje se kořenovými oddělky. I z malé části kořene vyroste nová rostlina.
V březnu až dubnu nebo na podzim sázíme tenké kořínky (20 – 25 cm dlouhé, tenké asi jako tužka) uschované od poslední sklizně nebo řízky z velkých kořenů (asi 2 cm silné a 10 cm dlouhé) do hloubky 15 cm. Mezi sazenicemi necháváme vzdálenost asi 40 cm. Když se objeví první lístky, poprvé okopáváme, podruhé okopáváme koncem července. Při tom vždy částěčně obnažíme kořen, odřežeme postranní tenké kořínky a ulámeme přízemní listy. Po té půdu zase přihrneme. Důležité je také odstraňování květů, které by rostly a kvetly na úkor kořene. Při správném pěstování křenu mohou rostliny zůstat na místě i deset let.
Kořen sklízíme koncem října nebo se nechá přezimovat v půdě a sklízí se příští rok v předjaří. Kořeny se omyjí, tenké se odtrhnou a křen se uloží do písku. Slabší řízky můžeme použít pro novou jarní výsadbu.

Tagy: armoracia rusticana, jak pěstovat křen, křen uchování, jak uchovat křen, množení křenu, skladování křenu