Levandulový ocet

Levandulový ocet je vhodný k ošetření problematické pleti, pokožku čistí a desinfikuje. Můžeme ho použít také v koupelích proti plísním a jako přírodní repelent proti komárům a klíšťatům. Pár kapek na zubním kartáčku přidaných k pastě, přispívá k dezinfekci ústní dutiny. Přidáme-li levandulový ocet do vody na opláchnutí vlasů, zneutralizuje zbytky šampónu, vlasy pak budou pevné a lesklé.
K přípravě dresinků a k dochucení různých salátů vložíme do levandulového octa pár kuliček pepře a stroužek česneku a necháme několik dní v temnu macerovat.
Domácí výroba levandulového octa je velmi jednoduchá. Sklenici naplníme květy levandule a zalijeme ovocným octem, nejlépe jablečným a uzavřeme. Necháme stát na teplém místě. Každý den sklenici protřepeme a po dvou týdnech scedíme. Před uskladněním můžeme ještě do láhve vložit pár levandulových výhonků a uzavřít.

Tagy: levandule lékařská, levandulový ocet recept, použití levandulového octa, domácí výroba levandulového octa, lavandula angustifolia, použití levandule, ocet z levandule, léčivé účinky levandule, levandulový ocet výroba