Levandulový olej

Levandule je pro své léčivé účinky vyhledávanou bylinou v domácím lékařství. Zlepšuje naší imunitu, působí hojivě, má dezinfekční účinky, uklidňuje, zmírňuje bolesti a také podporuje trávení.
Domácí výroba levandulového oleje není těžká. Potřebujeme nejlépe čerstvé květy levandule a olivový olej. Při použití sušených nebude olej tolik aromatický, ale jeho účinky zůstanou zachovány. Květy napěchujeme do sklenice a zalijeme je celé olivovým olejem. Může použít i kvalitní slunečnicový olej. Sklenici uzavřeme a postavíme na teplé a slunečné místo a necháme 3 – 4 týdny stát. Po té přefiltrujeme a květy co nejvíce vymačkáme. Levandulový olej uchováváme v tmavé láhvi.
Levandulový olej můžeme použít například při bolestech hlavy a migréně (vetřeme ho do spánků a nad obočí) a bolestech namožených svalů (masírujeme jím postižené místo). Můžeme s ním potírat popáleniny a drobná poranění. Při potírání pokožky celého těla jí dodá potřebné výživné látky. Při péči o vlasy můžeme po umytí vetřít pár kapek. Levandulový olej jim dodá lesk a vlasy vypadají zdravě. Můžeme použít také pár kapek do koupele, lázeň je potom uvolňující a také vhodná při nespavosti.

Tagy: levandule lékařská, levandulový olej recept, levandulový olej výroba, domácí výroba levandulového oleje, lavandula angustifolia, použití levandule, olej z levandule, léčivé účinky levandule, použití levandulového oleje