Pěstování levandule

Levandule je poměrně nenáročná rostlina a daří se jí téměř všude. Je to ideální okrasná a aromatická bylina na zahradu, ale hodí se i k pěstování v květináčích, v různých nádobách nebo v truhlíku na balkóně. Má ráda lehkou písčitou, propustnou půdu a slunnou polohu. Čím více slunce, tím více bude levandule vonět. Ze zálivkou musíme být opatrní, rostlina je na přílišné zavlažování háklivá. Lépe snese sucho, nežli přemokření. Pěstovat ji lze ze semínek, řízkováním nebo dělením starých trsů.
Výsev levandule provádíme na jaře do pařeniště. Semínka jen mírně zatlačíme, nezasypáváme. Když nám sazeničky povyrostou asi na 10 centimetrů, provedeme výsadbu přímo na zahradě na záhon. Jednodušší a rychlejší je koupit si již hotovou sazenici. V létě, pokud pěstujeme levanduli na záhonu, často ji okopáváme. Aby se nám keříky pěkně rozkošatěly, ostříháme z jara levanduli asi na 1/3 její původní velikosti, ale jenom novější výhonky. Pokud bychom udělali řez až na staré dřevo, levandule by špatně obrážela. Podruhé můžeme levanduli stříhat v srpnu po odkvětu, kdy odstraníme květ i se stonkem. Někdy se může stát, že nám vykvete ještě jednou. Květy jsou podruhé drobnější a je jich méně.
Pokud máme své větší matečné rostliny, můžeme levanduli množit vegetativně řízkováním. V polovině jara ostříháme celé větvičky, z nichž uděláme řízky asi 10 cm dlouhé, které sázíme do substrátu vhodného na množení 4 – 5 cm hluboko, nejlépe do pařeniště. Výhonky by měly zakořenit do jednoho měsíce.
V zimě při větších mrazech by se měly rostliny přikrýt chvojím.
Květy levanule se sklízejí na počátku květu, za suchého počasí. Suší se na vzdušném a stinném místě, zavěšené v trsech nebo rozložené.

Tagy: lavandula angustifolia, pěstování levandule ze semínek, množení levandule řízky, jak ostříhat levandule, výsev levandule, pěstování levandule na zahradě, výsadba a pěstování levandule, pěstování levandule v květináči, pěstování levandule v truhlíku na balkóně