Pěstování zázvoru

Rostlina potřebuje světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Světlo by mělo být rozptýlene nebo mírně zastíněné. Má rád bohatou, propustnou půdu bez kamenů. Pro zázvor jsou důležité poměrně vysoké teploty, proto je nejvhodnější ho pěstovat ve skleníku nebo doma v květináči. Nižší teplota způsobuje zahnívání oddenku, citlivého na chlad. Vyžaduje pravidelnou a dostatečnu zálivku, né však přelití. Nejlépe se zázvoru daří v mělkém květináči s drenáží. Zázvor množíme vegetativně z oddenků někdy i semenem.
K pěstování z oddenku si musíme pořídit čerstvý, neseschlý oddenek, na kterém by měly být vidět pupeny. Řízky z oddenků sázíme na jaře těsně pod povrch půdy. Pokud pěstujeme zázvor doma, sázíme do květináče se směsí zahradnického substrátu a rašeliny. Část oddenku se zasadí pupeny směrem nahoru a zasype se tak, aby nebyl vidět. Necháme na slunném místě asi 2 – 3 týdny než oddenek vyklíčí, po té přeneseme raději do polostínu. Zaléváme každý den do misky.
Za několik měsíců začne oddenek usychat. V tu chvíli ho vyjmeme, část můžeme spotřebovat a zbylou část znovu zasadit.
Pěstování zázvoru ze semene také není složité. Semínko dáme do květináče naplněného substrátem vhodným pro klíčení, lehce zahrneme a dáme na slunné místo. Jakmile se objeví první lístky, přeneseme do polostínu. Semena klíčí asi 2 – 3 týdny.

Tagy: zingiber officinale, jak doma pěstovat zázvor, pěstování zázvoru ze semene, pěstování zázvoru z oddenku, recepty ze zázvoru, recepty zázvor