Kopřiva léčivé účinky

Kopřiva, na kterou se dnes bohužel trochu zapomíná, patří mezi naše nejléčivější byliny. Používá se celá rostlina od oddenku až po květ. Rostlina obsahuje spoustu účinných látek například železo, hořčík, chlorofyl, karotenoidy, sacharidy, látky tříslovinné, kyselinu šťavelovou, vitamín C a další. Hlavní léčivou složkou kopřivy je šťáva obsažená v dutých chlupech listů, která obsahuje kyselinu mravenčí. Proto když se dotkne kůže, chlup se zlomí, vyteče ona šťáva a následně místo zarudne a pálí.
Kopřiva je nejlepší léčivou rostlinou na pročištění krve a krvetvorbu. Má dobrý vliv na slinivku břišní, proto snižuje i obsah cukru v krvi. Podporuje celkově metabolismus, ulevuje játrům a žlučníku. Má močopudné účinky, takže léčí i záněty močových cest nebo chorobné zadržování moči. Používá se také jako prevence proti ledvinovým kamenům a při potížích se zvětšenou prostatou. Součastně také napomáhá dobré stolici, proto je využívaná na jarní pročištovací kůry. Při nedostatku železa v těle, projevující se únavou a vyčerpaností, se používá kopřiva, právě pro její vysoký obsah železa.
Zevně se této byliny užívá ve formě koupelí při revmatu, artritidě, bolestech kloubů a dně. Při revmatických bolestech se doporučuje šlehat bolestivá místa čerstvými kopřivami.
Kopřivová tinktura je blahodárná na vlasy a pokožku hlavy.

  • Vodnatelnost

Kořen kopřivy se používá jako močopudný prostředek. 15 g sušeného kořene se pokrájí, povaří 10 minut v 1/4 l vody a během dne vypije.

  • Průjem

Jako stavícího prostředku se používá 3× denně 1/2 lžičky kopřivových semen, rozdrcených na jemný prášek.

  • Pročištění krve

Krvetvorné a pročišťující účinky můžeme využít při jarní, ale i podzimní čtyřtýdenní pročišťující kůře. Na jeden šálek kopřivového čaje je potřeba jedna vrchovatá lžička mladých výhonků kopřivy, která se spaří 1/4 l vody a krátce vylouhuje. Jeden šálek kopřivového čaje se pije nalačno po doušcích a další dva během dne.
Kopřivový čaj ze sušené byliny je dobré píti jako prevenci po celý rok.

  • Kopřivová koupel při zúžení cév na nohou

Dvě hrsti umytého oddenku a čerstvé kopřivy (listy a stonky) se dají na noc do 5 litrů vody a druhý den se nálev přivede k varu. Nohy se koupou 20 minut v hodně teplém nálevu. Kopřiva při tom zůstává ve vodě.

  • Kopřivová tinktura na vlasy

Očištěný oddenek kopřivy, vykopaný na jaře nebo na podzim se pokrájí nadrobno, naplní do láhve až po hrdlo, zalije 40% alkoholem a nechá se stát 2 týdny na teplém místě. Jedenkrát denně se tinktura vmasíruje do pokožky hlavy. Vlasy jsou po ní poddajné, lesklé, husté a bez lupů. Vlasy se mohou také omývat odvarem z čerstvých kopřiv, připraveným z deseti hrstí kopřivy, které se dají do 5 l studené vody, zahřejí k varu, odstaví a nechá se ještě 5 minut louhovat.

  • Celková koupel při revmatismu, artritidě

200 g sušené kopřivy se vylouhuje ve studené vodě přes noc. Druhý den se vše ohřeje a vyleje do koupele. Koupe se 20 minut, přičemž srdce by mělo být nad vodou.

Tagy: léčivé účinky kopřivy, kopřiva tinktura, kopřivová kůra, kopřivový čaj a jeho účinky, použití kopřivy, kopřiva na vlasy, urtica dioica