Kopřiva na vlasy

Kopřivový odvar na vlasy podporuje jejich růst, má dobré účinky proti lupům, vlasy jsou po něm lesklé, kypré, poddajné a husté. Můžeme ho připravit z listů čerstvé nebo sušené kopřivy, ale také z jejího oddenku.
Odvar na vlasy z listů:
Osm až deset vrchovatých hrstí čerstvých nebo sušených listů kopřivy dáme do 5 litrů studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Potom necháme ještě pět minut louhovat.
Odvar na vlasy z oddenku kopřivy:
Oddenek kopřivy vykopeme na jaře nebo na podzim. Dvě poctivé hrsti namočíme na noc do studené vody. Druhý den zahřejeme k varu a necháme ještě asi 10 minut louhovat.
Pokud budeme kopřivovým odvarem pravidelně každý den masírovat pokožku hlavy, zbavíme se lupů a budou nám méně padat vlasy. Aby byla kůra účinná, měla by se dodržovat alespoň dva týdny.
Z oddenku kopřivy si můžeme také připravit tinkturu na vlasy, která má stejné účinky jako odvar. Očištěný kořen pokrájíme nadrobno, naplníme do láhve až po hrdlo, zalijeme 40% pálenkou např. žitnou, necháme 14 dní stát na teplém místě a nakonec scedíme. Tinkturu z kopřiv stačí vmasírovat do pokožky hlavy jedenkrát denně.

Tagy: léčivé účinky kopřivy, kopřivový odvar na vlasy, použití kopřivy, kopřivová tinktura, urtica dioica